Pro^GE
Prof.Suha Özkan açılış konuşmasını yapıyor.
Turner International Başkanı Nick Billotti soru cevap bölümünde soruları cevaplıyor.
Uzmanların sunumlarından bir görsel.

Hemen tüm İnşaat Sektörünün başta tartışma konularından birisi olan “BIM – Building Information Modelling “ 2012 yılında Pro^GE ve Turner ortak girişimi ile düzenlenen bir seminerde ele alındı. İnşaat Sektöründeki Tasarım, Yapım ve İşletme konularına alışıla gelmişin dışında tamamen farklı bir bakış açısı ile yaklaşan BIM ve uygulamalarının tartışıldığı bu seminerlerde hem tüm içeriği ile BIM hem de dünyadaki uygulamaları ele alındı. İki gün üst üste tekrarlanan seminerlere 300 kişinin üzerinde katılım sağlandı.

Bir yapının Tasarım,Yapım ve İşletme konularını sanal ortamda üç boyutun üzerinde boyutlara taşımayı hedefleyen BIM yaklaşımı günümüzde hızla uygulama alanı bulurken hala daha akademik seviyede tartışıldığı ve uygulamalarının bazı sorunları da beraberinde getirdiğini gözden kaçırmamamız gerekiyor. Kuşkusuz bu durum BIM yaklaşımının en yenilikçi bir çözüm önerisi olma özelliğinin önüne geçmiyor.

Proje Yöneticileri açısından bakıldığında ise Proje Yöneticilerinin uzunca bir süre BIM ve BIM uygulamalarına uzak durduğunu söylemek mümkün. Ancak bu seminerde de bir kez daha görüldüğü gibi BIM’in bir Proje Yönetim aracı olduğunu söylemek mümkün.

Bu görüşümüzü destekleyen unsurların başında BIM ile önerilen sistemin her şeyden önce Proje Yöneticisi için hayati önemi olan “İletişim” açısından mükemmel bir araç olduğunu söylemek mümkün. Bu mükemmel iletişim aracının çalışabilmesi için projeyi gerçekleştiren aktörlerin proje ortamına sağladıkları bilgilerin doğruluğu, dolayısı ile karşılıklı güvene dayalı sağlıklı bir bilgi paylaşımının zorunlu olacağı düşünülürse hedeflenen maliyet optimizasyonunun yanında, projenin tüm süreçlerinin kontrol edilebilirliği gibi çok büyük bir faydayı yaratacağından kuşku duymamak gerektiğini düşünüyoruz.

BIM semineri, Turner International Başkanı Nick Billotti , Pro^Ge kurucularından Prof.Suha Özkan ve uluslararası BIM uzmanlarının konuşmalarına, BIM başlığı altında yapılan tartışmalara sahne oldu.