Pro^GE

GMTR: Daha önceki görüşmelerimizden sizin Pro^GE olarak ICPMA Yönetim Kurulu Üyesi olduğunuzu biliyoruz. Bu kuruluş hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

HB: ICPMA, açık adıyla International Construction Projects Management Association (Uluslararası İnşaat Projeleri Yönetimi Derneği) tüm dünyadan üyeleri olan bir organizasyon. Üyeleri arasında proje ve inşaat yönetimi hizmeti ile ilgili özel kuruluşlar, dernekler ve üniversiteler var. Önceleri her ülkeden konuyla ilgili her daldan bir tek üye alıyorlardı. Birkaç yıl önce Türkiye’den de bizi seçtiler. En son Genel Kurulu’nda ise bu sınırlama kaldırıldı. Ülkelerden genel katılıma açıldı, konuyla ilgili kurumlar ve hatta uzman kişileri de içerecek bir biçimde.

GMTR: Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da bir seminer düzenlendi, IPMA Uluslararası Proje Yönetimi Derneği tarafından. Aynı kuruluştan mı söz ediyoruz?

HB: Hayır. IPMA her ne kadar benzer bir konumda ise de ilgi alanı neredeyse sınırsız. Tarımdan sanayiye ‘proje’ veya ‘proses’ diye tanımlanabilecek her konuyu içeren bir kuruluş. Bizim sözünü ettiğimiz ICPMA ise yalnızca ‘inşaat projeleri’ alanında faaliyet gösterenleri kapsıyor. İki kuruluş da birbirini tanıyor ve iletişim içindeler, ancak bizim üyesi olduğumuz ICPMA ilgi konusunu dar tutmayı, ‘inşaat projeleri’ ile sınırlı kalmayı ve bağımsız olmayı tercih ediyor.

GMTR: Uluslararası İnşaat Projeleri Yönetimi Derneği ICPMA’nın en son Genel Kurulu’nu ve buna bağlı Yıllık Konferansı’nı İstanbul’da yapmalarında sizin bir rolünüz oldu mu?

HB: Biz teşvik ettik. Ayrıca ICPMA Türkiye’yi tanıdıkça daha çok önemsemeye başladı. Ülkemizde giderek artan yatırımlar ve Proje ve İnşaat Yönetimi alanındaki faaliyetler onları etkiledi. Bu nedenle Türkiye onlar için ilginç ve ciddi potansiyeli olan bir ülke.

GMTR: Siz Pro^GE adına halen tek ICPMA Türkiye Temsilcisi ve Yönetim Kurulu üyesi olarak, üyelik sınırlamasının da kalkmış olması dikkate alındığında, ülkemizden yeni katılımları teşvik etmeyi düşünüyor musunuz?

HB: Elbette. Hem diğer proje yönetim şirketleri ile hem de üniversiteler, konuya’da çok önce önemi anlaşılmış ve uygulanageliyor. Küresel oyuncularla aynı ‘kulüp’ içinde yer almanın hepimizin ufkunu daha çok açacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra, Türkiye’de bu hizmeti sürdüren kurumların kendi aralarında da bir iletişim yok. Halbuki herkesin birbirinden öğreneceği çok şey var. Sektör içinde bu tür bir iletişimin, böyle bir yakınlığın, hepimiz için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Ben hayatım boyunca ‘kıskanma, paylaş ve birlikte güçlü ol’ prensibine inandım. Burada yapmak istediğimiz de budur.

Gayrimenkul Türkiye İle Söyleşi - Proje ve İnşaat Yönetiminde Uluslararası İlişkilerin Önemi

Pro^GE Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Barutçu ile şirketin uluslararası ilişkilerini ve sektördeki yeni gelişmeleri görüştük. Barutçu, sektörde son zamanlarda yeni bir sistemin gündemde olduğunu söyleyerek, “Yapım Bilgi Modelleri diye bir sistem var. BIM, İngilizce olarak ‘Building Information Models’. Bir binayı daha inşaatı başlamadan, 3,4 hatta 5 boyutlu olarak bilgisayar ortamında yaratıyorsunuz. Dolayısıyla daha inşaat başlamadanolası her sonucu baştan görüyorsunuz ve önlemini alıyorsunuz” diyor.Daha önceki söyleşilerimizde Proje ve İnşaat Yönetimi konusundaki görüşlerinizi almıştık. Bu arada, yanlış hatırlamıyorsak, ICPMA oluşumunda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almaktaydınız. Bu durum devam ediyor mu?

HB: ICPMA (International Construction Project Management Association) Yönetim Kurulu Üyeliği, Pro^GE adına ortağım Sayın Selçuk Alten’e aittir. ICPMA 2011 Genel Kurulu’nda Selçuk Alten yeniden ve daha aktif bir görevle 2011-2013 için seçilmiştir.

Başka uluslararası organizasyonlarla bu tür ilişkileriniz var mı?

Elbette var. Biz 15 yıldır dünyanın en büyük ‘bina müteahhit’i ve ‘Proje ve İnşaat Yönetimi’ şirketi olan Turner ile birlikte çalışıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıraotuza yakın ülkede Proje ve İnşaat Yönetimi hizmeti veren Turner ile, proje bazında stratejik ortaklıklarımız sürüyor. Bunun yanında RLB (Rider Levett Bucknall) kuruluşunun da Euroalliance üyesiyiz.

Turner’ı biliyoruz. Biraz da RLB hakkında bilgi verebilir misiniz?

Turner hakkında bilgi sahibi olduğunuzun farkındayım. Ancak ben bile her gün yeni bir şey öğreniyorum. Örneğin, yakın zamanda öğrendiğim bir şeyi aktarayım. Turner geçtiğimiz yıl 15 Milyar Dolar değerinde 500 den fazla proje gerçekleştirmiş. Bu beni bile şaşırttı. RLB’ye gelince, açık adı Rider Levett Bucknall olan RLB, Uluslararası bir Proje ve İnşaat Yönetimi Organizasyonu. Dünya’nın hemen hemen her ülkesindeki 100’den fazla ofisi ve 2500’ü aşan personeli ile faaliyet gösteriyor. Türkiye’den de bizi ortak seçtiler. Bu da bizi elbette çok gururlandırıyor.

Türkiye’deki diğer Proje ve İnşaat Yönetimi firmalarını ve akademisyen uzmanları davet ettiğiniz bir toplantıda, alanınızda Ar-Ge çalışmaları yapan bir şirketiniz de olduğundan söz edilmişti. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Ankara’da, ODTÜ Teknopark’ta faaliyet gösteren, Innocent adında bir şirketimiz var. Bu şirketimiz, Proje ve İnşaat Yönetimi çalışmalarımız için metotlar, yazılımlar geliştiriyor. Bunlar, günlük kullandığımız pratik şantiye takip formlarından tutun, geçmiş projelerimizin arşiv bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması, mal ve hizmet konusunda sürekli güncellenen rayiç bedellerin kaydı gibi konulardır ve bize işimizi doğru yapabilmemiz açısından olağanüstü bir kolaylık sağlamaktadır.

Bir de son zamanlarda sektörde sözü edilen bir BIM uygulaması var. Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Evet, yoğun olarak var. Şu sıralarda BIM üzerine çalışmalar yapıyoruz. BIM, İngilizce olarak ‘Building Information Models’ ya da Türkçe ‘Yapım Bilgi Modelleri’ diyebileceğimiz bir sistem. Tüm dünyada çok yeni bir uygulama, ve henüz Türkiye’de de çok fazla bilinmiyor. Bir binayı daha inşaatı başlamadan, 3,4 hatta 5 boyutlu olarak bilgisayar ortamında yaratıyorsunuz. Bu ‘boyutlar’ şunlar. Görsel olarak tüm mimari ve mühendislik projelerini üç boyutlu olarak çiziyorsunuz. Buna dördüncü boyut olarak ‘zamanı’, beşinci boyut olarak ‘maliyeti’ de işliyorsunuz. Dolayısıyla daha inşaat başlamadan olası her sonucu baştan görüyorsunuz ve önlemini alıyorsunuz.Turner bu sistemi bir süredir kullanıyor. Biz de onların yardımlarıyla çalışmalar yapıyoruz, ve Türkiye koşullarına uygun hale getiriyoruz. Bu sonbaharda veya kış aylarındabu konuda Turner ile birlikte Türkiye’de bir seminer düzenlemeyi de düşünüyoruz.